Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Buczyna
  3. Historia

Historia

Zespół Pieśni i Tańca "Buczyna" działa od 2000 roku przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M.Kopernika w Buczkowicach. Wcześniej grupa regionalno-taneczna istniała bez nazwy. Założony i od zawsze prowadzony przez mgr Annę Kasińską obecnie wicedyrektora szkoły. Członkami" Buczyny" są uczniowie klas 1-6 szkoły podstawowej. W swoim dorobku artystycznym mają dwie płyty:
  • "Gronicku Beskidzie - Pieśni z terenu Beskidów" oraz
  • "Słyszę z nieba muzykę - Kolędy i pastorałki". 
Ci młodzi artyści są też zdobywcami licznych nagród  i wyróżnień. Na scenach występują z wiązanką pieśni i tańców żywieckich. W swoim repertuarze mają też program z kolędami i obrzędami świątecznymi. Buczyna koncertowała w Krakowie, Tarnowskich Górach, Wiśle, Jastrzębiej Górze, Wadowicach, Bielsku- Białej, Szczyrku oraz na terenie gminy Buczkowice. Uczestniczyli w warsztatach  regionalno - artystycznych w Wiśle (2007), w Zakopanym (2008) oraz w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej (2009). Uczestincy zespołu to głównie uczniowie klas nauczania zintegrowanego szkoły podstawowej. Dzieci mają dodatkowe zajęcia taneczne, występują oraz jeżdzą na  wycieczki  krajoznawczo-turystyczne, poznając zasoby województwa śląskiego.
 
02  lutego  2008 roku Zespół Pieśni i Tańca Buczyna działający w Zespole Szkół Ogólnokształcących im.   Mikołaja Kopernika w Buczkowicach pod opieką pani Anny Kasińskiej, koncertował w Krakowie (w  kościele  św.  Anny),  kończąc  w  ten  sposób  okres  bożonarodzeniowego  śpiewania  kolęd i pastorałek. Wyjazd Buczyny do Krakowa połączony był z obejrzeniem przez członków zespołu szopek  w  krakowskich  kościołach  i  ze  zwiedzaniem  muzealnej  wystawy  szopek  krakowskich i  weneckich. Wiele  radości  miała Buczyna,  gdy  kolędy  udało  jej  się  zaśpiewać  w  Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Katedrze na Wawelu. Tam w nagrodę za śpiew ks. Infułat zaprosił dzieci z Buczkowic do wejścia na Wieżę Zygmuntowską. Mali górale zobaczyli z bliska dzwon Zygmunta, zwiedzili Katedrę i Wawelskie Wzgórze. Byli też na Starym Rynku w Krakowie. Do Buczkowic wrócili późną porą, pełni pozytywnej energii i bardzo zadowoleni. Energia ta przydała się młodym artystom już wkrótce potem, ponieważ wzięli udział w IX Powiatowych Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych SAGA 2008, które miały miejsce 27 marca 2008 r. w Centrum Wychowania Estetycznego w Bielsku- Białej. Zespół wystąpił w konkursie z programem tańców żywieckich. „Siustany" „Pasterski" i „Obyrtki" zatańczyli tak dobrze, że konkursowe jury ( mimo ogromnej  konkurencji )  pochwaliło  ich  za  pracę  i  przyznało  Buczynie  zaszczytne  wyróżnienie, z którego wszyscy bardzo się cieszymy.
 
A. Kasińska