Regulamin wypożyczania książek

Z BEZPŁATNYCH PODRĘCZNIKÓW I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. M. KOPERNIKA W BUCZKOWICACH

Wypożyczanie (użyczanie) uczniom podręczników lub materiałów edukacyjnych
1. Podręczniki i materiały edukacyjne są własnością szkoły i znajdują się  w zasobach biblioteki szkolnej.
2. Biblioteka nieodpłatnie:
           a) wypożycza (użycza) uczniom podręczniki i materiały edukacyjne mające postać papierową oraz płyty CD,
           b) przekazuje uczniom bez obowiązku zwrotu materiały ćwiczeniowe.
3. Wypożyczanie i zwrot podręczników oraz materiałów edukacyjnych podlega ewidencji.
4. Do wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie klas, których obejmuje dotacją MEN.
5. Wypożyczanie odbywa się na początku roku szkolnego – do 15 września (w miarę dostępności podręczników). W uzasadnionych przypadkach wypożyczenie może nastąpić także w innym terminie, w trakcie roku szkolnego.
6. Wypożyczenia dokonuje nauczyciel bibliotekarz w dniach i godzinach otwarcia biblioteki.
7. Po odbiór podręczników uczniowie zgłaszają się osobiście; rodzice (prawni opiekunowie) i uczeń podpisują oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do niniejszego regulaminu.
8. Podręczniki i materiały edukacyjne są wypożyczane na okres jednego roku szkolnego, termin ich zwrotu mija przed konferencją klasyfikacyjną kończącą dany rok szkolny.
9. Dołączone do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyty CD,DVD, mapy, plansze, itp., stanowią integralną część podręczników lub materiałów edukacyjnychi należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym.
10. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi z jednej szkoły do innej, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i materiały edukacyjne najpóźniej w dniu przerwania nauki.

Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem podręczników i materiałów edukacyjnych
11. Przez cały okres użytkowania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczeń zobowiązany jest do poszanowania wypożyczonych mu podręczników i materiałów edukacyjnych.
12. W chwili wypożyczenia, uczeń powinien zwrócić uwagę na ich stan. Wszelkie zauważone braki i uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
13. Uczeń ma obowiązek wszystkie wypożyczone podręczniki i materiały edukacyjne obłożyć w zabezpieczającą okładkę.
14.Zabrania się mazania, pisania i rysowania w podręcznikach i materiałach edukacyjnych.
15. Uczeń wykonuje ćwiczenia w materiałach ćwiczeniowych.
16. Podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić w najlepszym możliwym stanie, gdyż w kolejnych latach będą wypożyczane następnym uczniom.
17. Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia stwierdzone przy ich zwrocie.

Postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego
18. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego we wskazanym terminie, szkoła może żądać od rodziców ucznia odkupienia podręcznika lub materiału edukacyjnego
19. Przez uszkodzenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystanie. Uczeń, który doprowadził do uszkodzenia jest zobowiązany uszkodzenia naprawić.
20. Przez zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się trwałe uszkodzenie uniemożliwiające lub utrudniające pełne korzystanie z niego w przyszłości.
21. Jeżeli do podręcznika lub materiałów edukacyjnych dołączona była płyta CD/ DVD, mapy, plansze itp., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zgubienie któregoś z tych elementów skutkuje koniecznością odkupienia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

Postanowienia końcowe
22. Regulamin zostaje podany do wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy  biblioteki szkolnej.
23. Organem uprawnionym do zmiany regulaminu jest dyrektor szkoły.
24. Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym regulaminie, podejmuje dyrektor szkoły.
25. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2015r.

Załącznik nr 1:
Wzór oświadczenia

Buczkowice, dnia …………………………………

Przyjmuję do wiadomości postanowienia
Regulaminu korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych
w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Buczkowicach
i zobowiązujęsię do respektowania jego zapisów.
Biorę na siebie pełną odpowiedzialność finansową za wypożyczone przez córkę/syna

…………………………………………………………………………………………………..

podręczniki będące w posiadaniu biblioteki szkolnej.

……………………………………                              ………………………………….
          Podpis ucznia                                            Podpis rodzica (prawnego opiekuna)